Royal Air Force – výstava

 

Vážení, touto cestou prosíme o  spolupráci , případně zapůjčení fotografii, korespondence, osobních předmětů , uniforem a dalšího, potomky a rodiny letců a pozemního perzonálu za druhé světové války i před válkou na adresu pořadatelské organizace : Ústavu K 2001, z.ú., Muzeum českého , slovenského a rusínského exilu 20.století v Brně ul. Štefánikova 22 Brno 602 00 Czech rep.
Email: muzeumexil@gmail.com

Nebští jezdci

 

Hrubá koncepce projektu věnovaného československým letcům v druhé světové válce

Název projektu:

Rytíři nebes – Nebeští jezdci

Webové stránky projektu:
www.royalairforce.cz
Autoři projektu :

Jan a Sabina Kratochvilovi, rodinní příslušníci letců, Muzeum českého, slovenského
a rusínského exilu 20 stol . a Ústav K 2001, z.ú.

Spolupořadatel:

Statutární město Brno, Veletrhy Brno, Jihomoravský kraj, Technické muzeum Brno, Moravské zemské muzeum, Muzeum Policie ČR, Hvězdárna Brno a další instituce, včetně obcí kde se narodili, nebo žili letci..

Místo a termín konání:

Mezinárodní strojírenský veletrh, říjen 2017. Datum zahajení expozice 12.10.v 10hod dopoledne. Výstavu zahájí primátor města Brna, Jihomoravský hejtman, pravděpodobně ministr obrany ČR, a byl požádán primátorem města Brna o zahájení, příslušník královské rodiny Velké Británie.

Před vlastním zahájením expozice, bude pamětní „TRYZNA „ za mrtvé letce,  Rabínem a kardinálem Dominikem Dukou.

Dříve realizované projekty (PDF)Nebeští jezdci

Expozice  a její  exponáty:

Expozice je nastavená na rozsáhlé fotodokumentaci a trojrozměrných předmětech z důvodů významu a zajímavosti expozice. Součásti expozice jsou originální uniformy velitelů perutí a leteckých es, doplněné jejich osobními věcmi, včetně vyznamenání generálů.
Jednáme o zápůjčce letadla -Spitfire  1:1, součásti výstavy by měly být rozhovory
s posledními letci z RAF, Izraele,Německa, jako konfrontace bývalých nepřátel.
Výstava i doprovodná publikace, budou obsahovat informace a fotodokumentaci
o všech pilotech Čs. původu, létajících během druhé světové války v Británii, Francii, Sovětském svazu, v Slovenském národním povstání.
Expozice by se měla krátce dotknout letectva z předválečného období , odchodů letců, během války do zahraničí, dále Francie, cizinecká legie, odchod z Francie, příjezd do Británie, výcvik : Cosford, St. Athan, Shellingford, jednotlivé perutě, Čs letci v zajetí, výcvik v Kanadě na Bahamských ostrovech, vzpomínkou na padlé letce, účast ve Slovenském národním povstání

K expozici bude vydána rozsáhlá publikace obsahující veškerou fotodokumentaci a doprovodný informační text.
Publikace i výstava bude postavena hlavně na fotografické a trojrozměrné expozici. Pro mladou generaci i staršího návštěvníka, je to jednoznačně nejuchopitelnější způsob kvalitní informace.

 

Rayal Air Force

 

Spoluautoři a spolupracovníci na výstavě :

Statutární město Brno , Technické muzeum Brno , Moravské zemské muzeum, archiv města Brna, UDV Policie ČR,  Muzeum policie ČR, Československá obec legionářská, Univerzita obrany, potomci účastníků bojů a řada dalších .

 

KONTAKT NA NÁS JE :

muzeumexil@gmail.com a adresa :Jan Kratochvil Muzeum českého, slovenského a rusínského exilu 20.století Štefánikova 22 Brno 602 00, Česká republika

WWW stránky technicky zabezpečuje BMDATA s.r.o.